DEWELOPER

605 196 744

banner-image

Jak wybierać lokalizację pod swoją inwestycję?

Planujesz rozpoczęcie nowej inwestycji deweloperskiej? Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór właściwej lokalizacji. Z jednej strony szukasz działki, która będzie miała przystępną cenę. Z drugiej strony zależy Ci na jej atrakcyjności – tego też oczekują przyszli mieszkańcy nowo powstałych nieruchomości. Jak wybierać miejsce pod budowę osiedli? Podpowiadamy!

Zacznij od ustalenia celów i grupy docelowej

Wielu deweloperów, planując budowę nieruchomości na sprzedaż, ma już mniej więcej nakreślony cel oraz grupę odbiorców, do której kieruje swoją ofertę. Np. mieszkania w okolicach uczelni, są chętnie kupowane pod wynajem studentom, natomiast obiekty przy parkach i miejscach rekreacyjnych cieszą się zainteresowaniem rodziców. Na pewno wszystkim inwestorom zależy na bezpiecznym otoczeniu dobrze skomunikowanym z pozostałymi dzielnicami, centrum miasta i drogami wylotowymi.

Budynek z częścią usługowo-handlową

Zupełnie inaczej wygląda kwestia lokali handlowych i usługowych, które zazwyczaj zajmują partery w blokach i apartamentowcach. To świetny sposób na pełne wykorzystanie potencjału budynku i zapewnienie sobie jeszcze większych zysków. Jednak tutaj rodzi się pytanie, jaki jest popyt na dane usługi w konkretnym miejscu i jaki przedsiębiorca zechce tu zainwestować. Na pewno, bez względu na charakter działalności liczy się:

  • widoczność lokalu,
  • duża witryna do własnej aranżacji,
  • dostęp do miejsc parkingowych przy lokalu,
  • łatwy dojazd – autem, środkami komunikacji miejskiej,
  • ergonomiczne wnętrza.

Należy mieć na uwadze to, że inne potrzeby względem lokalu mają właściciele restauracji, a zupełnie innymi kryteriami wyboru kierują się osoby zakładające butik czy gabinet stomatologiczny. Przystosowanie obiektu do indywidualnych potrzeb będzie na pewno istotnym argumentem przy zakupie nieruchomości usługowej.

Zakup działki w mieście czy na obrzeżach

To bardzo ważna kwestia, której nie da się rozstrzygnąć bez postawienia pytanie – jakim budżetem dysponujesz? Jeżeli problemem nie jest zakup za 300-600 tysięcy złotych, to możesz polować na parcele znajdujące się w dobrych dzielnicach, a nawet centrum miasta. Oczywiście koszt w tym przypadku zależy bardzo ściśle od tego, czy mówimy o metropolii czy małej miejscowości.
Na pewno wartość działki będzie miała znaczenie dla banku, do którego zwrócisz się po kredyt na sfinansowanie swojej inwestycji. Im większy wkład własny, tym lepszy scoring i wyższa zdolność kredytowa.
Pamiętaj też, że finalna cena za metr kwadratowy może być o kilkadziesiąt procent wyższa w przypadku mieszkań zlokalizowanych mieście, niż tych, które znajdują się na jego obrzeżach. Zatem większy wkład i wydatek na początku, mogą oznaczać wyższe zyski przy sprzedaży.

Nie warto oszczędzać na działce

Wysoka cena działki zawsze powinna iść w parze z jakością, którą tutaj ocenisz poprzez ustalenie:

• stanu prawnego działki,

• przeznaczenia działki w MPZP,

• uzbrojenia działki,

• przyszłych inwestycji planowanych w sąsiedztwie działki,

• otoczenia działki,

• dostępu do infrastruktury i środków komunikacji.

Podsumowując – zarówno działki w centrum miasta, jak i na obrzeżach będą atrakcyjne pod inwestycję deweloperską. Wyższy wydatek, ale też lepszy zarobek mają zapewniony ci deweloperzy, którzy zainwestują więcej już na początku. Zawsze jednak warto mierzyć siły na zamiary i brać pod uwagę ponadczasowe wartości ważne dla wszystkich inwestorów – atrakcyjną okolicę, dobrą komunikację, rozwiniętą infrastrukturę oraz bezpieczeństwo.

banner-imageGet in touch

W CZYM MOGĘ POMÓC?

Jeśli masz pytania - zadzwoń lub napisz do nas!

INFOLINIA

605 196 744