Bycie deweloperem jawi Ci się jako spełnienie marzeń o wysokich zarobkach i rozwojowym, dochodowym biznesie. Masz rację, ale musisz mieć też na uwadze wyzwania, z jakimi spotkasz się na swojej drodze. Czego może się spodziewać debiutant w branży deweloperskiej? Przeczytaj nasze porady, aby wiedzieć, co może Cię czekać i jak sobie poradzić z przeszkodami. Warto, bo deweloperem może zostać każdy, ale tylko najlepsi, z pomysłem na siebie zarabiają na tym miliony.
Od tego musisz zacząć, bo żaden deweloper nie działa bez założonej działalności gospodarczej. Od tego, na jaką skalę planujesz działać, czy jesteś sam, czy masz wspólników i wreszcie, jak zamierzasz rozliczać zyski ze sprzedaży mieszkań lub domów zależy forma opodatkowania. Na tym etapie przyda się konsultacja z profesjonalnym doradcą podatkowym, który przedstawi Ci różne opcje i powie, która z nich zabezpiecza Twój majątek prywatny.
To zazwyczaj największa bolączka początkujących deweloperów – skąd wziąć środki potrzebne na zakup działki i budowę apartamentowca. To inwestycje wielomilionowe, nikt nie oczekuje, że będziesz dysponował takim wkładem własnym. Nawet firmy deweloperskie obecne na rynku od lat wspierają się kredytami deweloperskimi i szukają innych form finansowego wsparcia. Niestety, jako początkujący przedsiębiorca, bez udokumentowanej historii kredytowej, możesz mieć problemy z wiarygodnością. Raczej nie uzyskasz dużego kredytu, ale to nie przekreśla Twoich szans na rozwój w branży deweloperskiej.
Zacznij od wybudowania mniejszego bloku z kilkoma mieszkaniami, szeregowców, a nawet domu dwulokalowego. Zyski z tej inwestycji przeznaczysz na zakup kolejnych gruntów i budowę nowych lokali.
Specjalnie nie zaczęliśmy naszych wyliczeń od szkoleń czy kursów, bo te w zawodzie dewelopera nie są wymagane. Nie musi on skończyć żadnej konkretnej szkoły ani zyskać uprawnień, choć bez wątpienia zgromadzone know-how może postawić Cię po czasie na stanowisku lidera. Zgodnie z definicją przyjętą w ustawie deweloperskiej z 16.09.2011roku: deweloperem jest przedsiębiorca prowadząc zarejestrowaną działalność gospodarczą i zobowiązujący się w jej ramach ustanowić prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu i następnie przenieść je na nabywcę.
Jednak branża dynamicznie się zmienia, pojawiają się nowe możliwości i wyzwania. To dlatego warto obracać się w kręgu specjalistów. Spotkania, szkolenia czy kursy są okazją do rozpoznania tendencji rynkowych, poznania konkurencji i wreszcie nawiązania wartościowych kontaktów z podwykonawcami.
Ekipa budowlana, wykończeniowa, remontowa, do prac ziemnych i zagospodarowania terenu jest potrzebna w realizacji każdej inwestycji deweloperskiej. I teraz możesz – za każdym razem szukać firmy, która podejmie się robót albo nawiązać jedną, stałą współpracę z podwykonawcami. Wraz z rozwojem firmy będziesz mógł stworzyć własny zespół i dodatkowo zarabiać, kiedy to on zostanie oddelegowany do prac przy konkurencyjnych inwestycjach.
Dobrze jest nawiązać kontakty z dostawcami materiałów budowlanych. Większe zakupy zawsze generują oszczędności, pozwalają Ci kontynuować prace bez przestojów i problemów, gdy inni mają trudności z dostępnością materiałów.
Kiedy masz już legalnie działającą firmę, działkę, pomysł na inwestycję, środki na jej sfinansowanie oraz współpracujesz z dostawcami – czas na wybór projektu. Pamiętaj, że musi on pasować do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub otrzymać Warunki Zabudowy (najlepiej jest zapoznać się z nimi przed zakupem parceli, bo może się okazać, że ta nie nadaje się pod zabudowę szeregową). Z tymi regulacjami częściowo wiąże się też styl i wygląd budynków – plany najczęściej definiują kolory dachów, kąt nachylenia połaci, kubaturę domów.
Branża deweloperska mimo czasowych turbulencji rozwija się i ma się doskonale. Można sporo zarobić na sprzedaży mieszkań i domów z rynku prywatnego. Jeśli to jest Twój pomysł na biznes, nie wahaj się go zrealizować!
Jeśli masz pytania - zadzwoń lub napisz do nas!